poniedziałek, 12 marca 2012

'Ochajtnac sie' po turecku- cz.5. (posag-C.D.)

 Posag dziewczyny jest uroczyscie odbierany z jej domu rodzinnego przez rodzine chlopaka. Dzieje sie to zazwyczaj kilka dni przed weselem. Konwoj aut ze specjalna 'ceyizowa furgonetka' na czele, krazy po okolicy zanim pojawi sie przed domem dziewczyny. Towarzysza temu dzwieki klaksonow i trabki oraz rytmiczne uderzanie w beben (muzycy znajduja sie na furgonetce). Tuz przed dotarciem do celu, ojciec chlopaka wraz z muzykami ustawia sie na czele konwoju, aby wraz z nimi juz pieszo pokonac pozostala do przebycia droge.  

Konwoj jadacy po ceyiz

Kiedy rodzina dziewczyny zauwazy, ze konwoj jest juz na miejscu, to kilka jej przedstawicieli wychodzi przed dom aby kolonya i lokum przywitac przybylych gosci  i aby wraz z rodzina chlopaka wykonac ludowe tance (np. zeybek) (Niestety tance odbyly sie w miejscu, ktorego nie widac z balkonu- stad brak zdjecia)



Zgodnie z kolejnym zwyczajem ciocie dziewczyny przywiazuja do lusterek aut gosci reczniki. Jest to podarunek dla kazdej przybylej rodziny, a zarazem znak rozpoznawczy nie tylko konwoju z ceyizem ale rowniez (miedzy innymi) orszaku weselnego. A dlaczego akurat recznik? Kiedys byl to prezent o szczegolnej wartosci, bo kobiety samodzielnie haftowaly na nim przerozne wzory i obszywaly dekoracyjnie koronka. W dzisiejszych czasach kupuje sie juz gotowe reczniki i rzadko sie zdarza, zeby te przywiazywane do aut mialy koronkowe obszycia. 

 

Po okolo kwadransie od przybycia, chlopak wraz z rodzina (glownie przedstawicielami plci meskiej) udaje sie w koncu pod drzwi mieszkania dziewczyny. Osoba, ktora te drzwi im otworzy dostaje napiwek. Jako pierwszy wchodzi ojciec chlopaka, ale zanim przekroczy prog mieszkania, wrecza mu sie Koran. Tesc dziewczyny caluje te swieta ksiege islamu, ktora juz niedlugo 'powedruje' do domu, w ktorym zamieszka mloda para. Drzwi do pokoju, w ktorym zgromadzony jest posag tez nie otwieraja sie bez napiwku. Elementem posagu o szczegolnym znaczeniu jest sandık- drewniana skrzynia, w ktorej zgromadzono przede wszystkim robotki reczne, kolorowe chustki, serwetki, obrusy, komplety poscieli, itp. Starszy brat dziewczyny siadajac na jego wieku nie tak latwo odda go tym, ktorzy przyszli odebrac ceyiz. Po zakonczonych negocjacjach i po kolejnym przyjeciu napiwku rozpoczyna sie wynoszenie posagu i zaladowywanie go na furgonetke.


W posagu cioci Teomana sandık sie nie pojawil.. Nie bylo tez lokum na powitanie rodziny chlopaka..I tu pojawia sie pytanie: Czy bylo to zwykle, przypadkowe niedopatrzenie, ze zarowno jedno jak i drugie zostalo pominiete? Czy tez moze zamierzone dzialania majace na celu 'dac komus do myslenia' ?

To jeszcze nie wszystko na temat posagu. Kolejny post i kolejne zdjecia juz wkrotce.










 




4 komentarze:

  1. Bardzo skomplikowany proces :)) długotrwały ;) Pozdrawiam. A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiscie czasem niemal z otwarta buzia mozna sie przygladac ile tu potrzeba zachodu, zeby tradycyjnie zmienic stan cywilny ;) Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Bywalam wielokrotnie na roznych weselach tureckich , ale z wiekszoscia tradycji jakie opisalas , spotykam sie pierwszy raz :) Pozdrawiam serdecznie z Izmir
    Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Calkiem mozliwe. Moi tesciowie pomimo tego, ze oboje sa narodowosci tureckiej i ze tez w niejednym weselu uczestniczyli, o niektorych zwyczajach charakterystycznych zwlaszcza dla Bergamy, dowiedzieli sie dopiero przy okazji zamazpojscia ich corki :)Na pewno nie do wszystkiego przywiazywaliby az tak wielka wage gdyby nie rozmilowana we wszelakich tradycjach rodzina chlopaka.
      Pozdrawiam :)

      Usuń